COVID-19 UPDATE

LIVE PRINT, ALBUM & FILMMAKING JUDGING

When: Sunday, February 23 and Monday February 24, 2020
Where: Tradewinds, Coral, Tropics or North Convention Center
Over 3000 entries are judged in 8 rooms by over 40 judges over two incredible days. Attendees will have the opportunity to watch entries get evaluated while hearing feedback from judges. Learn what judges find to be a winning image as well as hear constructive critiques in what has been coined a tremendous learning experience.

OPEN TO ALL ATTENDEES

SCHEDULE

ROOM:  Tradewinds A

Categories:
Sunday:
Animals/Pets, Children
Monday:
Newborn, Individual

Chairperson: Kelly Brown

JudgesJulia Boggio, Jen Hillenga, Julia Kelleher, Rick Ferro, Tony Corbell, Kristi Odom, Michael Novo, David Edmonson 

ROOM:  Tradewinds B

Categories:
Sunday:
Boudoir, Fashion / Beauty, Fine Art Nude, Maternity
Monday:
Premiere, Teenager, Group / Families

Chairperson: Michele Celentano

JudgesJames Musselwhite, Justine Ungaro, Gary Hughes, Audrey Woolard, Keith Cephus, Chris Lalonde, Bambi Cantrell 

ROOM:  Tradewinds C 

Categories:
Sunday:
Wedding Details, Groom Alone Wedding Day, Bride Alone Wedding Day
Monday:
Bridal Party, Wedding Contemporary, Pre-Wedding Contemporary

Chairperson: Luke Edmonson

JudgesAries Tao, David Stanbury, Candice KausHagen, Alison Carlino, Sanjay Jogia, Marcus Bell, Johnson Wee 

ROOM:  Tradewinds D 

Categories:
Sunday:
Wedding Photojournalism
Monday:
Photojournalism, Wedding Couple Together – Wedding Day

Chairperson: Joseph Victor Stefanchik

JudgesCliff Mautner, Emily Pogozelski, Greg Gibson, Jennifer Maring, Scott Johnson, Jugbir Dillon, Danny Dong 

ROOM:  Tradewinds E

Categories:
Sunday:
Wedding Album – Multiple photographers, Album – Event / Informal, Album – Engagement, Wedding Album – Single photographer
Monday:
In-Camera Artistry (Personal), In-Camera Artistry (Wedding)

Chairperson: Rocco Ancora

JudgesCharmi Patel-Pena, JB Sallee, Roberto Falck, Rob Greer, John Michael Cooper, Dawn Williams, Storey Wilkins

 

ROOM:  Tradewinds F

Categories:
Sunday:
Commercial / Illustrative Short Film,  Wedding / Engagement Short Film
Monday:
Wedding / Engagement Short Film (continued)

Chairperson: Garrette Baird

JudgesAmber Baird, Jordan Bunch, Nikki Fox, Andrew Hiorth, Larry Becker, Rod Harlan, Jon Snyder, Charles Maring

 

ROOM:  Tropics AB 

Categories:
Sunday:
Bridal Couple/Models Together Non- Wedding Day, Couple Together Non-Wedding Day
Monday:
Model Bride or Groom Alone Non- Wedding day, Groom Alone Non-Wedding Day, Bride Alone Non-Wedding Day

Chairperson: Susan Stripling

JudgesKeda Z, Nik Pekridis, Salvatore Dimino, Sarah Ferrara, Natalie Licini, Gurvir Johal, Cami Grudzinski

ROOM:  Coral AB

Categories:
Sunday:
Landscape,  Illustrative, Commercial
Monday:
Portrait Contemporary

Chairperson: Pete Wright

JudgesTatjana Lumiere, Tracy Willis, Cheryl Walsh, Richard Sturdevant, Steve Scalone, Mark Duffus, Lisa Carney

Connect with thousands of attendees and vendors!

Stay Informed

Subscribe to stay updated on what’s happening.

By clicking Submit, you have read our Privacy Policy and agree to our Terms of Use